8 TRENINGÓW
+ PLAN ŻYWIENIOWY GRATIS
12 TRENINGÓW
+ PLAN ŻYWIENIOWY GRATIS
24 TRENINGI
+ PLAN ŻYWIENIOWY GRATIS
36 TRENINGÓW
+ PLAN ŻYWIENIOWY GRATIS
KontaktKontaktKontaktKontakt

Dla kogo taki trening będzie odpowiedni?
Trening siłowy jest dość wymagającym i intensywnym rodzajem treningu, pomaga popracować nad całym ciałem, a także zgubić zbędne kilogramy lub też utrzymać pożądaną sylwetkę. Poprzez taki rodzaj treningu można też popracować nad posiadanymi wadami postawy, ale też i nad ogólną kondycją swojego organizmu. Przy intensywnych i regularnych ćwiczeniach buduje się siłę oraz muskulaturę ciała, jeśli ćwiczenia idą w parze z odpowiednią dietą.

Jak wygląda trening siłowy?
Kluczowe jest dobranie odpowiedniego rodzaju ćwiczeń i częstotliwości ich wykonywania Zazwyczaj trening siłowy jest treningiem interwałowym, gdzie dość mocno angażujące nasze mięśnie ćwiczenia są przeplatane z chwilami na odpoczynek. Trening siłowy może być wykonywany na trzy różne sposoby: poprzez wykorzystanie maszyn i typowe ćwiczenia na siłowni, poprzez wykorzystanie sztang i kettli oraz poprzez ćwiczenia z ciężarem własnego ciała. Poprawny trening siłowy powinien zostać dobrany zarówno do naszym możliwości oraz celu jaki chcemy osiągnąć. Konkretne mięśnie można mniej lub bardziej angażować podczas ćwiczeń, w zależności od potrzeb.

null

TRENING SIŁOWY

Zazwyczaj jest to jednak proces złożony, a w początkowej fazie treningów przede wszystkim poprawia się kondycję, wydolność organizmu i ogólną sprawność fizyczną. Ten rodzaj treningu daje jednak możliwość popracowania nad swoją sylwetką oraz muskulaturą, głównie ze względu na rodzaj i intensywność proponowanych ćwiczeń.

null

TRENING NA SUCHĄ MASĘ MIĘŚNIOWĄ

Przy takich ćwiczeniach chcemy więc zbudować tzw. ``czysty mięsień``. Oprócz odpowiednio dobranych ćwiczeń o dużej intensywności, ogromne znaczenie ma tutaj także dieta oraz przyjmowanie odpowiedniej ilości kalorii. Przy tego rodzaju treningach wsparcie trenera personalnego jest nieocenione, chociażby po to, aby wiedzieć co jeść i ile ćwiczyć, aby przyjmowane kalorie podczas budowania masy poszły w mięśnie, a nie odłożyły się w formie tłuszczu.

Dla kogo ćwiczenia na suchą masę mięśniową?
Przede wszystkim dla każdego, kto mocno chce popracować nad swoją sylwetką i pragnie uzyskać pożądaną muskulaturę i jednocześnie spalić tłuszcz. Dzięki takiemu treningowi możliwa jest efektywna rozbudowa masy mięśniowej bez nagłego „zalania tłuszczem”.

Na czym polegają ćwiczenia na suchą masę mięśniową?
Tego rodzaju trening na masę zazwyczaj charakteryzuje się dużą częstotliwością oraz interwałami. Treningi są mocno angażujące i bardzo wymagające. Ćwiczenia zazwyczaj ogniskują się wokół pracy z dużymi ciężarami przez określoną ilość powtórzeń. Podczas ćwiczeń najlepiej mieć asekurację. Bardzo często po kolei pracuje się nad konkretnymi grupami mięśni. Tego rodzaju trening wzbogacany jest też o ćwiczenia rozgrzewające na wstępie oraz rozciągające na końcu. Przy tego rodzaju treningu nie wolno także zapominać o czasie regeneracji dla organizmu pomiędzy poszczególnymi treningami.

Dla kogo taki trening będzie idealny?
Dla każdego, kto chce zacząć ćwiczyć, ale ma świadomość tego, że na starcie jego kondycja może nie być na odpowiednim poziomie. Trening wydolnościowy przygotowuje do innych, intensywniejszych treningów, jest doskonały na rozruch i poprawę kondycji organizmu.

Jak wygląda trening wydolnościowy?
Zazwyczaj ćwiczenia podczas takiego treningu nie są zbyt intensywne, chodzi raczej o systematyczne zwiększanie swoich możliwości. Podczas takich treningów przykładowymi ćwiczeniami jest trening na bieżni, jazda na rowerku stacjonarnym, wykonywanie ćwiczeń na orbitreku, wykorzystanie trenażerów, skakanki lub też worków bokserskich. Rodzaj wykonywanych ćwiczeń oraz ich intensywność powinna być odpowiednio dobrana do wieku osoby trenującej oraz tego, jaką posiada kondycję wyjściową. Ważne też, aby podczas wykonywanych ćwiczeń stale monitorować swoje tętno i sprawdzać, na jakim jest poziomie, bo to właśnie dzięki temu będziemy widzieli, czy robimy postępy.

null

TRENING WYDOLNOŚCIOWY

Trening wydolnościowy przede wszystkim ma na celu ogólną poprawę kondycji naszego organizmu. Wykonując odpowiednio dobrane ćwiczenia wydolnościowe można szybko zwiększyć swoje możliwości sportowe poprzez zwiększenie pojemności płuc i wydolności mięśnia sercowego. To te dwie kwestie najmocniej warunkują to, jak szybko męczymy się podczas treningu wykonując poszczególne ćwiczenia. Jako trener personalny oferuje układanie planu treningowego ukierunkowanego na ćwiczenia wydolnościowe, które są idealnym wstępem do zajęć o większej intensywności.

null

TRENING ROZCIĄGAJĄCY

Dodatkowo, podczas takiego treningu mogą zostać wplecione również ćwiczenia pilates oraz elementy jogi. Taki trening rozciąga i uelastycznia mięśnie, a także znacząco poprawia ruchomość stawów. Pozwala on na utrzymanie ciała w dobrej kondycji.

Dla kogo trening rozciągający będzie odpowiedni?
Dla każdego, kto przez wiele godzin pozostaje w jednej pozycji na przykład przebywając w pracy. Ćwiczenia rozciągające sprawdzą się też jako remedium na stres, gdyż pozwalają się rozluźnić i popracować nad oddechem. Ćwiczenia rozciągające o mniejszej intensywności mogą stanowić formę relaksu połączonego z aktywnością ruchową, która pomoże nam utrzymać kondycję na właściwym poziomie. Stretching jest też doskonałym treningiem uzupełniającym inne formy aktywności. Dodatkowo, pozwala nam też zadbać o zgrabną sylwetkę.

Na czym polegają ćwiczenia rozciągające?
Takie ćwiczenia mogą być statyczne, dynamiczne oraz izometryczne, wszystko zależy od sposobu napinania mięśni i częstotliwości ćwiczeń. Dla początkujących zazwyczaj zalecane są ćwiczenia statyczne, przy których najtrudniej o kontuzję, gdzie po kolei wykonując ćwiczenia rozciągamy dany mięsień i staramy się chwilę utrzymać daną pozycję. Łagodne rozciąganie ciała można zintensyfikować, jednak to o czym nigdy nie należy zapominać to rozgrzewka przed ćwiczeniami właściwymi. Stopniowo można zwiększać intensywność treningów, aby uzyskać zadowalające efekty.

Dla kogo ćwiczenia obwodowe będą odpowiednie?
Ten rodzaj treningu będzie odpowiedni dla osób początkujących, zarówno dla tych, którzy chcą schudnąć jak i dla tych, którzy chcą pracować nad mięśniami – ten rodzaj treningu jest też dobrym wstępem do treningu siłowego. Trening obwodowy poprawia kondycję, a dzięki różnorodności ćwiczeń nie można się nudzić. Jednak, ze względu na tę różnorodność – warto skorzystać z pomocy kogoś doświadczonego.

Jak wygląda taki rodzaj treningu?
Zazwyczaj podczas treningu wykonuje się różne ćwiczenia jedno po drugim, jeśli trening jest zorganizowany na siłowni to bardzo często oznacza przechodzenie z jednej stacji do drugiej. Dzięki takiemu systemowi zostaje zachowana zmienność pracy mięśniowej, a trening ma swoją intensywność ze względu na dość krótkie przerwy pomiędzy ćwiczeniami. Bardzo często treningi obwodowe są w jakiś sposób ukierunkowane, na przykład na pracę nad mięśniami – wówczas zaproponowane ćwiczenia mają skupiać się głównie na sile i wytrzymałości. Najlepiej korzystać ze spersonalizowanego treningu, który będzie zakładał taki rodzaj ćwiczeń, które pomogą osiągnąć nam zamierzony cel.

null

TRENING OBWODOWY

Ten rodzaj treningu często jest też wybierany przez osoby, które szybko chcą osiągnąć zamierzony cel - zrzucenie zbędnych kilogramów czy wzmocnienie mięśni ciała. To skuteczne ćwiczenia odchudzające, które można dopasować do własnych potrzeb. W efekcie można uzyskać wysmukloną sylwetkę, popracować nad wytrzymałością oraz nad kondycją mięśni.

null

TRENING Full Body Workout

Podczas takiego treningu jednocześnie można zatroszczyć się o mięśnie, siłę, wytrzymałość jak i redukcję tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj, aby dobrze wykonywać ten rodzaj treningu i oddziaływać na mięśnie całego ciała, najlepiej jest wykorzystywać plany treningowe FBW, które są układane przez profesjonalnego trenera. Wówczas zyskujemy pewność, że wykonywane ćwiczenia są odpowiednie i pozwolą na uzyskanie pożądanych rezultatów.

Dla kogo najlepszy będzie trening na wzmocnienie całego ciała?
Dla każdego, kto chce stymulować mięśnie całego ciała i popracować nad ich wyglądem. Taki trening wzmacnia całe ciało, zmniejsza się więc ryzyko kontuzji, a cała forma znacznie idzie w górę. Trening FBW pozwala przystosować organizm do takiej formy ćwiczeń i może też być wstępem do intensywniejszych treningów siłowych, gdzie już konkretnie skupiamy się na danych mięśniach.

Jak wyglądają takie treningi?
Trening FBW może przyjąć formę treningu obwodowego, jednak ćwiczenia powinny być tak ułożone, aby kolejno trenować mięśnie od największego do najmniejszego. To, jak intensywny ma to być trening, jak długie mają być przerwy i jak duże ilości powtórzeń zależy od celu, jaki sobie postawimy. W obrębie jednego treningu trzeba popracować nad wszystkimi mięśniami, ważne jest też skupienie się na technice wykonywanych ćwiczeń i dokładności. Kluczowy jest odpowiedni plan treningowy – szukając wsparcia profesjonalnego trenera personalnego zapraszam do kontaktu.

Przyczyny problemów ze stawami
Największa ilość problemów stawowych i występującego w nich bólu bierze się z choroby zwyrodnieniowej, która stopniowo niszczy strukturę stawu. Kłopoty mogą być także efektem przeciążenia. Czasami ból stawów pojawia się, kiedy mięśnie otaczające dany staw są zbyt słabe i nie amortyzują w odpowiednim stopniu wstrząsów.

Trening na stawy
Trening na stawy ma przede wszystkim na celu ich rozruszanie, co zwiększy mobilność i elastyczność i w znacznym stopniu zmniejszy stopień trudności wykonywanej przez nie pracy podczas aktywności fizycznej. Drugim zadaniem treningu na stawy jest wzmocnienie mięśni sąsiadujących z nimi. Dzięki temu, stawy zyskają amortyzację, a dodatkowo mięśnie przejmą na siebie część wykonywanej pracy, odciążając staw. Trening na stawy powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb, stopnia dolegliwości i możliwości osoby, która zamierza poprawić ich stan. Warto skorzystać z pomocy trenera personalnego.

Jakie ćwiczenia na stawy?
Rodzaj ćwiczeń uzależniony jest od stawu, którego ruchliwość zamierzamy zwiększyć. Najczęstsze dolegliwości stawowe związane są z bólem w kolanach. W tym przypadku dobrze sprawdzi się np. ściskanie poduszki między nogami poprzez napór kolana na kolano. Inną techniką może być unoszenie nogi w wyproście podczas leżenia na plecach. Nogę z zadartymi palcami należy unosić, aż znajdzie się na wysokości głowy, a następnie przytrzymać w tej pozycji przez trzy sekundy. Pomocne może być rozciąganie łydek. W tym celu będąc opartym o ścianę, należy wysunąć lewą stopę do przodu, a prawą do tyłu. Przednią nogę uginamy w kolanie, a tylną prostujemy.

Ćwiczenia na problemy kostne
Najczęstszym problemem kostnym jest wada postawy określana mianem lordozy, czyli wklęsłości pleców. Można tę dolegliwość korygować ćwiczeniami. Dobrze sprawdza się wykonywanie tzw. skłonu japońskiego czy kociego grzbietu.

null

TRENING DLA OSÓB Z PROBLEMAMI STAWOWYMI I KOSTNYMI

Ograniczona ruchliwość stawowa, problemy kostne typu lordoza, zaniżona odporność na obciążenia, to dolegliwości, które w znaczny sposób utrudniają codzienne funkcjonowanie, a ze zwykłych czynności typu wstawanie z fotela, potrafią uczynić istną mękę. Nie trzeba jednak przyzwyczajać się do tych ograniczeń i uczyć się z nimi żyć. Istnieją ćwiczenia na poprawę jakości stawów i kości. Warto w tym celu udać się do osobistego trenera, który rozpisze plan treningowy i pomoże zwalczyć ograniczenia stawowe czy kostne.

Podsumowanie
Powyżej zostały przytoczone jedynie niektóre ćwiczenia i tylko na niektóre, najbardziej powszechne dolegliwości. Oczywiście, istnieje cała gama aktywności fizycznej, która pomoże poprawić stan wszystkich naszych stawów, a także rozmaitych problemów ze sprawami kostnymi. Trener personalny dobierze indywidualne metody ćwiczenia w zależności od potrzeby.